تبلیغات
پرتو ولایت - معرفی کتاب «موج فتنه از جنگ جمل تا جنگ نرم »

 

پرتو ولایت


معرفی کتاب «موج فتنه از جنگ جمل تا جنگ نرم »   ( معرفی کتاب و نرم افزار ) ,

                                                     
موج فتنه از جنگ جمل تا جنگ نرم، احمدحسین شریفی، ناشر كانون اندیشه جوان، 1388.
كتاب موج فتنه؛ از جنگ جمل تا جنگ نرم كه به قلم حجت‌الاسلام شریفی از سوی كانون اندیشه جوان منتشرشده، با تكیه و تأكید بر سخن و سیره امام‌علی علیه السلام ، ابعاد گوناگون بحث فتنه را به اختصار بررسی می‌كند.
این كتاب در هفت فصل سامان یافته است. فصل نخست به بیان مقدمات بحث و مفهوم‌شناسی «فتنه» می‌پردازد و فصل دوم به توصیف «شرایط و موقعیت‌های فتنه‌خیز» اختصاص دارد. آگاهی از این شرایط، برای تحلیل موقعیت‌های اجتماعی و تشخیص وظیفه عقلی و دینی سودمند است؛ زیرا بسیاری از افراد به سبب غفلت، در موقعیت‌های فتنه‌خیز گرفتار و بی‌آنكه بخواهند یا بدانند، هیزم آتش فتنه‌گران می‌شوند.
فصل بعدی، بسترهای اجتماعی ایجاد فتنه را بررسی می‌كند. مطالب این فصل برای متصدیان فرهنگی جامعه از این جهت مفید است كه روشن می‌سازد زنگ‌های خطر فتنه چگونه و چه زمانی به صدا در می‌آیند. و به عبارت دیگر، بیان می‌كند كه مبارزه با فتنه را از كجا باید شروع كرد. به عقیده نویسنده، هرگز نباید آثار ظاهری فتنه، از قبیل آشوب‌های جزئی، مخالفت‌ها و نافرمانی‌های مدنی در بخش‌های كوچكی از جامعه، ما را از آبشخورهای اصلی فتنه غافل سازد.
در فصل چهارم به شگردها و شیوه‌های فتنه‌گران برای ایجاد فتنه در جامعه توجه می‌شود. نویسنده در این فصل، دكترین فتنه و فرمول آن را تحلیل می‌كند و نشان می‌دهد فتنه‌گران به چه شیوه‌هایی كار خود را پیش می‌برند. مطالب این فصل به خوانندگان كمك می‌كند درك خود را از حقیقت، بالاتر برند و فریفته ظاهر افراد و شعارهای خوب و جذاب نشوند. همچنین برخوردشان را با مسائل اجتماعی و سیاسی عقلانی‌تر كنند و از تصمیم‌های هیجانی و احساسی كه خواسته فتنه‌گران است، بپرهیزند.
همان‌گونه كه نویسنده اثر نیز به این موضوع اشاره دارد: «با توجه به آنكه اغلب فتنه‌ها در روزگار امام علی علیه السلام ، از ناحیه خود مسلمانان و بلكه از ناحیه مبارزان و جهادگران اولیه اسلامی و برخی از صحابه باسابقه پیامبر بود، این سؤال جدی مطرح می‌شود كه چرا و به چه علت چنان افرادی با چنان سوابقی دست به فتنه و فتنه‌گری زدند و شكاف‌های عمیقی در اسلام پدید آوردند؟».
پاسخ این سؤال، با استناد به كلام امام علی علیه السلام و بیان مستندات تاریخی، در فصل پنجم این كتاب تحلیل شده است. البته این پرسش و پاسخ‌های آن، تنها به روزگار امام علی علیه السلام اختصاص ندارند. در روزگار ما نیز همین مسئله مطرح است كه چرا میان مبارزان نخستین انقلاب و یاران حضرت امام، اختلافاتی شكننده پدید آمده است؛ به‌گونه‌ای كه برخی هم‌سنگران دیروز، امروز رو در روی یكدیگر صف‌آرایی می‌كنند؟ مطالب این فصل، عوامل بنیادین چنین تحولاتی را توضیح می‌دهد.
مؤلف در فصل ششم كتاب، به توضیح برخی پیامدهای مثبت و منفی فتنه می‌پردازد. نظر نویسنده، به پیروی از فرهنگ اسلامی، این است كه با فتنه‌ها نباید فقط به‌ منزله تهدید برخورد كرد، زیرا از زاویه‌ای دیگر، فتنه‌ها فرصتی بی‌نظیر در اختیار جامعه اسلامی قرار می‌دهند؛ فرصتی برای شناخت حقیقت و حقیقت‌محوران. فتنه‌ها، موجب كنار رفتن پرده نفاق از چهره‌هایی می‌شوند كه تا پیش از وقوع فتنه، هرگز گمان نمی‌رفت، چنان افرادی با چنان نیت‌هایی در جامعه رخنه كرده باشند.
در نهایت، واپسین فصل كتاب، شیوه‌های مبارزه كوتاه‌‌مدت و بلندمدت با فتنه را تبیین می‌كند. این فصل راه‌گشای خوبی برای برون‌رفت عموم مردم از فضای غبارآلود و تاریك فتنه و در امان ماندن از آسیب‌های معنوی و اجتماعی آن است. درعین‌حال، در این فصل با تكیه بر سخن و سیره امام علی علیه السلام ، راه‌های مبارزه كوتاه ‌مدت و بلند مدت با فتنه و فتنه‌گران، به متصدیان فرهنگی و نخبگان علمی جامعه نیز معرفی می‌شود.
در بخشی از این نوشتار با عنوان «شگردهای فتنه‌گران» آمده است:
در گذشته، فتنه‌ها را عموماً بعد از فراهم شدن ناخواسته بسترها و زمینه‌ها، عده‌ای از افراد با نفوذ، رهبری می‌‌كردند، اما امروزه وضعیت دگرگون شده است. سال‌ها اندیشه و تأمل می‌شود كه چگونه و از چه راه و راه‌هایی می‌توان یك حكومت و نظام سیاسی را از میان برداشت یا حكومتی دیگر را جایگزین آن كرد؟ درباره یك ملت، مطالعات فراوان مردم‌شناختی، جامعه‌شناختی، روان‌شناختی، سیاسی، ‌منطقه‌ای و تاریخی صورت می‌گیرد تا نقاط قوت و ضعف آن به دست آید و بهترین، سریع‌ترین و كم‌هزینه‌ترین شیوه برای براندازی نظام حاكم بر آن جامعه به كار گرفته شود. به‌همین‌دلیل، فتنه‌های این دوران همراه با برنامه‌ریزی‌های راهبردی دقیقی صورت می‌گیرد. فتنه‌گران تلاش می‌كنند حتی‌المقدور همه منابع و امكانات موجود را سامان‌دهی كنند و به بهترین وجه به كار گیرند. تئوریسین‌های فتنه تلاش می‌كنند با توجه به شناختی كه از جامعه و نظام حاكم و حساسیت‌های مردم دارند، مجموعه مرحله‌بندی شده‌ای از اقدام‌های سازمان‌یافته را طراحی و عملیاتی كنند. در شیوه‌های براندازی نرم‌، صرفاً براندازی نظام حاكم هدف نیست، بلكه جایگزین‌كردن نظامی دیگر نیز مدنظر است؛ نظامی كه بتواند حدی از مقبولیت اولیه را در میان تعداد زیادی از مردم داشته باشد. در یك جامعه اسلامی، اگر بخواهد حكومت لائیك، لیبرال و غیراسلامی جایگزین حكومتی اسلامی شود ـ كه هدف اصلی بسیاری از فتنه‌ها علیه جمهوری اسلامی است ـ لازم است كه از قبل، زمینه‌های فرهنگی، اخلاقی، ‌اجتماعی و ذهنی آن فراهم شده باشد. به همین دلیل، بدون داشتن یك برنامه استراتژیك بزرگ و جامع، دستیابی به چنین هدفی غیرممكن است. فتنه‌ای می‌تواند موثر باشد كه برای همه قدم‌های بعدی خود، برنامه داشته باشد و قدم نخست و قدم‌های بعدی را دقیقاً محاسبه كرده باشد. طبیعتاً اگر فتنه‌گران، تجزیه و تحلیلی استراتژیك از وضعیت یك جامعه نداشته باشند، نمی‌توانند فهم درستی از قدم‌های بعدی و حوادث آینده داشته باشند. دراین‌صورت، آنها فقط جلوی چشم خود را می‌بینند و به‌همین‌دلیل، احتمال پیروزی آنان بسیار ضعیف است.
فتنه‌گران افزون بر داشتن برنامه استراتژیك، برای اجرایی كردن استراتژی‌های خود نیازمند تاكتیك‌ها و روش‌های كنش متناسب با هر موقعیت خاصند. تاكتیك‌ها و روش‌های فتنه‌انگیزی باید در خدمت تقویت و تسریع وصول به اهداف نهایی فتنه باشد. طبیعی است كسانی كه مسئولیت برنامه‌ریزی و اجرای تاكتیك‌ها را برعهده دارند، باید ارزیابی دقیقی از شرایط داشته باشند تا بتوانند بهترین تاكتیك را در آن وضعیت خاص به كار گیرند. افزون براین،برای موفقیت برنامه‌ها لازم است افرادی كه در آن اقدام خاص به كار گرفته می‌شوند، از قبل آموزش‌های لازم را در خصوص چگونگی استفاده از تاكتیك دیده باشند. بخش اعظمی از این آموز‌ش‌ها توسط رسانه‌ها صورت می‌گیرد؛ رسانه‌های بین‌المللی، اینترنت و فضاهای مجازی دیگر، از جمله این رسانه‌ها هستند.
نویسنده در ادامه آورده است:
تفاوت دیگر فتنه‌های مدرن با فتنه‌های گذشته این است كه در فتنه‌های مدرن، حمایت‌های خارجی از فتنه‌گران قدرت مانور آنان را افزایش می‌دهد؛ چیزی كه درگذشته به این شكل وجود نداشت. به عنوان مثال، در فتنه‌های دوران امام علی علیه السلام كمتر اثری از دخالت قدرت‌های بیگانه همچون ایران و روم و امثال آن مشاهده می‌شد و اثرگذاری‌ها بیشتر بُعد داخلی داشت. اما در دوران جدید، به دلیل ضربه‌هایی كه نظام سلطه از حكومت اسلامی و نظام مردم‌سالار دینی در كشور ایران دیده و طعم حقارت‌هایی كه از این نظام نوپا چشیده است، هرگونه كمكی به فتنه‌های داخلی از اولویت‌های برنامه‌ای آنان است. آنان هیچ ابایی از اعلام رسمی این مسئله و بیان هزینه‌های مْصوَّب برای براندازی نرم علیه كشور ما ندارند.
صاحب این اثر، پاره‌ای از شگردها و شیوه‌های فتنه‌گری را با استناد به نمونه‌های تاریخی، به‌ویژه در دوران امام علی علیه السلام ، و استفاده از تئوری‌های كودتاهای مخملی و نرم بررسی می‌كند.
عنوان‌هایی نظیر «استفاده از شیوه‌های مبارزه نرم»، «استخدام چهره‌های موجه و مقدس»، «استفاده از شعارهای خوب و جذاب»، «سخن گفتن از اصول متعالی انسانی»، «نفی گذشته افتخارآمیز جامعه»، «تحریك احساسات»، «شبهه‌افكنی»،‌ «تفرقه‌افكنی»، «جلب حمایت‌های خارجی»، «ایجاد سازمان‌های اجتماعی مردم نهاد»، «ایجاد فاصله میان میان مردم و حكومت» و «درآمیختن حق و باطل» از موضوع‌هایی هستند كه در این اثر، به‌عنوان برخی از ویژگی‌های فتنه بررسی می‌شوند.
سومین و چهارمین چاپ كتاب، از سوی كانون اندیشه جوان، در 192 صفحه و قطع رقعی، به زودی روانه بازار نشر خواهد شد.
منبع:نشریه گلبرگ،شماره 121.
لینک مطلب | نظرات : ()

نگاشته شده بوسیله مرتضی در ساعت 09:19 ق.ظمطالب پیشین

صحابه‌ای که مشروعیت خلافت ابوبکر را قبول نداشتند
ماه شعبان فرصت طلایی استغفار و آمرزش
امام شافعی : خوردن گربه کوهی ، موش خرما ، جوجه تیغی ، راسو ، بزمجه و ... جایز است
اثرات وضو
دروغ از منظر قرآن و راوایات
بدون شرح
روز عاشورا چگونه گذشت؟
نحوه شهادت علمدار کربلا + متن روضه شهید مطهری
پناهگاه توبه کنندگان
فلسفه عاشورا
عید سعید غدیر خم
رفتار عایشه با یتیمان چگونه بود؟
ادامه صفات شیعه در کلام امام رضا (ع)
صفات شیعه در کلام امام رضا (ع)
پاسخ به یک سوال

 

لینکدونی

 سایت مداد رنگی ها (-)
 لاله های سرخ انقلاب (-)
 پایگاه شیعیان (-)
 آموزشگاه هوشمند ارشاد (-)
 پایگاه تخصصی معرفی شهدا (-)
 وبلاگ بزرگ ظهور منجی (-)
 وبلاگ علمی آموزشی (-)
 ام ابیها (س) (-)
 دل دریایی (-)
 تسنیم (-)
 القرآن واهل البیت و اعجاز الاعداد (-)
 بهایی پژوهی (-)
 یاس نبی (-)
 کیمیای محبت (-)
 آموزش و یادگیری (-)
 کانون فرهنگی و هنری امام جعفر صادق (ع) (-)
 بزرگترین سایت شهرستان کنگان (-)
 گروه فرهنگی یا ساقی (-)
 اهل سنت در بن بست میان حق و باطل (-)
 آنتی صهیونیسم (-)
 آرشیو لینكدونی

 

صفحات وبلاگ

 منوی اصلی

وبلاگ من
پست الكترونیك
تماس با من

 

مدیریت وبلاگ

مرتضی (637)

 
 
دسته بندی موضوعات

اطلاعیه ها و پیام ها (102)
پرسش و پاسخ (42)
مقالات (49)
وهابیت (11)
بهاییت (4)
مهدویت (23)
قرآن (44)
اهل بیت (ع) (27)
احادیث و روایات (57)
حکایات (53)
کرامات معصومین (26)
زندگی نامه و کلام علما (23)
اشعار (33)
بنر و لوگو (2)
دانلود فیلم و نرم افزار (18)
معرفی کتاب و نرم افزار (17)
سایر (83)

 
 

جستجو گر


 


جستجو در Google

 
 

نظرسنجی

دوست عزیز اگه دوست داری برای سلامتی آقا امام زمان (عج) و همچنین تعجیل در فرج شان تعدادی صلوات بفرست و تعداد آن را ثبت کن حتی اگر شده یک صلوات هم بفرستی ثبت کن تاکنون23280صلوات با 1093نفر شرکت کننده
 
 

خبرنامه

برای اطلاع از بروز شدن این وبلاگ ایمیل خود را در خبرنامه  ثبت كنید :

 
 

لینک های مفید

شیعه اثنی عشر
سایت تخصصی تیزهوشان
آلبوم عکس دفاع مقدس
سفرنامه مشهد من و علی با دوچرخه به سوی مشهد
5امتیاز اساسی پیامبر اسلام
عشق زینب کشت مرا
آخرین پرده از صراحت آخرالزمانی هالیوود!
شرح خطبه 80 نهج البلاغه
سیاستمداران فوتبالی
حقوق شهروندی در بهائیت
ماجرای یک خواستگاری قرآنی
فرزند دنیا و یا فرزند آخرت هستیم ؟
مقایسه عروسی سلطنتی با وضع حجاب بازیگران ایرانی
پرونده ویژه فیلم "ظهور بسیار نزدیک است
عصبانیت حضرت آیت الله بهجت(ره) از چه بود
شعر ای علی ای چشم و چراغ جهان
ماجرای اعداد زوج و فرد در قرآن مجید
تاثیر حوادث بعد از انتخابات ایران بر شیعیان جهان
sms هایی برای محرم
فلسفه قیام ابا عبدالله الحسین (ع)
پاسخ علمی یک مرجع به یک وهابی

 
 

آمار وبلاگ


بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
کل بازدیدها :
كل مطالب :
بازدید این ماه:
بازدید ماه قبل:
آخرین به روز رسانی:
آخرین بازدید:
كل نظرها : 558
ایجاد صفحه : -


Powered by WebGozar

 
 

All Rights Reserved 2006-2009 © by shia12.mihanblog.com .:. Template Design by Mohammad Saadat